Kiedy i w jakich dawkach podawać drożdże dla krów?
Suplementacja stosowana przy karmieniu bydła przyczynia się głównie do wzrostu wydajności mlecznej oraz wydłużenia okresu życia zwierząt hodowlanych. Już od lat w przemyśle mleczarskim wykorzystywane są produkty powstające w wyniku fermentacji, które cechuje wysoka zawartość białka i wielu cennych witamin. Sprawdź, jakie są podstawowe rodzaje drożdży i kiedy należy je podawać krowom mlecznym.
Dodatki paszowe — jaki mają wpływ na organizm przeżuwaczy?
Na początku warto nadmienić, że na rynku dostępne są suszone „martwe” lub „żywe” suplementy typu Saccharomyces cerevisiae. Drugi wariant, poza dużą zawartością białka i witamin z grupy B, ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie żwacza, poprzez m.in. przyspieszenie rozkładu złożonych węglowodanów czy poprawę poziomu pH. Tego typu działanie w znacznym stopniu ogranicza występowanie niebezpiecznej dla przeżuwaczy choroby, jaką jest kwasica, prowadzącej do znacznych strat w produkcji mleka oraz śmiertelności zwierząt.
Ponadto oferowane przez producentów drożdże dla krów mają pozytywny wpływ na:
- wydajność mleczną (w tym również zwiększenie jakości mleka),
- ogólny stan zdrowia bydła, wraz z poprawą odporności,
- ograniczenie stresu środowiskowego, metabolicznego i cieplnego w okresie letnim.
Jak podawać drożdże krowom mlecznym?
Dawkowanie tego rodzaju produktów zależy w dużej mierze od rodzaju wybranych dodatków paszowych. Klienci znajdą m.in. drożdże hydrolizowane, selenowe czy specjalne metabolity drożdży. Przyjmuje się, że w przypadku podstawowych drożdży paszowych dzienna dawka powinna wynieść od 500 do 800 gramów przypadających na jedną krowę mleczną. Przed zastosowaniem suplementu należy zawsze przeczytać informacje znajdujące się na opakowaniu lub ulotce od producenta. Warto też mieć na uwadze fakt, że dawkowanie będzie się znacznie różnić w przypadku karmienia byków czy cieląt, którym również można podawać Saccharomyces cerevisiae.
Czym kierować się przy wyborze suplementów dla zwierząt gospodarczych?
Mimo iż na rynku można znaleźć spory wybór dodatków do pasz, to właściciele gospodarstw rolnych powinni zwrócić szczególną uwagę na ich skład, a także opinie dotychczasowych klientów. Warto postawić na znanych i cenionych producentów, których produkty przeszły wymagane testy. Wiele suplementów dla bydła dostępnych jest w sklepach internetowych z produktami i nowoczesnymi rozwiązaniami dla rolników.
Polecane artykuły
Budowanie mięśni – jaka dieta będzie najlepsza?
Zaczynasz realizację planu treningowego, który ma na celu rozrost tkanki mięśniowej? Same ćwiczenia nie wystarczą, aby osiągnąć dobre rezultaty. Musisz też zatroszczyć się o dietę, która dostarczy Twojemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych, zwłaszcza białka. Zapoznaj się z poniższymi info
Jak zorganizować wigilę firmową, by była przyjemnym wydarzeniem?
Święta Bożego Narodzenia to dla większości osób wyjątkowy czas, kojarzący się z niepowtarzalną atmosferą oraz ciepłem. Klimat ten czują nawet osoby niespecjalnie religijne, a co więcej, chce się go zaprowadzić nie tylko w domach i nie tylko w same święta. Okres poprzedzający je jest dobrym czasem do